sobota, 15 lutego 2014

Walentynki

Wczoraj był swiatowy dzien zakochanych , u nas w szkole dziewczyny tanczyły róznorodne rodzaje tanców ( ja tez tańczyłam :D ) typu dancehall  , hip hop , jazz itp . Tańczyłyśmy to na przerwie zgromadzilo sie dosyc duzo osób . Wtedy jeszcze bardziej sie denerwowałam , że coś nie wypali .
co to tak własciwie sa Walentynki ? 
Święto zakochanych obchodzone co roku 14 lutego . Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. 
Jakie są zwyczaje tego świeta ? 
 Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby
Dlaczego polacy krytykuja to świeto ?.

Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji , obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.
Dla osób nie pozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z "tyranią bycia w związku" i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę.ale niech single sie nie martwia dziś jest ich święto ! 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz